ibrahimimamoglu20 @ hotmail.com
Halep Türkmenlerine mensup Bayır Bucak bölgesindeki kadim Türkmen kardeşlerimiz kan ağlıyor. 
“Allah var, gam yok” düsturu içerisinde “Gaza” yapan, Şehitlik mertebesini en yüce değer addederek vatan topraklarını Esad ordusu, Rus Ordusu, IŞİD ve PYD’ye karşı savunan; yokluk içerisinde var olmaya çabalayan kadim gardaşlarımız, kış ayları ile birlikte şimdi de soğuğa karşı da mücadele ediyorlar. 
 
***
 
Bizler, sıcak evlerimizde çorbamızı, çayımızı yudumlarken, Suriye’deki gardaşların ne yaptıklarını, minicik bebelerin nasıl doyduklarını, hem düşman hem de yokluk içinde ağır kış aylarını nasıl geçirdiklerini hiç düşünüyor musunuz? 
Klavyelerin ardından milliyetçilik yapanlar; AKP iktidarını dindar olduğu için destekleyenler, sizler hiç Türkiye için staratejik bir tampon bölge olan Bayır Bucak dağlarını adeta Türk sınırı gibi savunan gardaşlarımız Türkmenlerin nasıl ve ne şartlarda savaştıklarını hiç düşünüyormusunuz?
 
***
 
Suriye’deki iç savaşın başladığı günden beri  Denizli Ülkücü Ocakları ve (yaptığı yardımlar yüzünden suçlanan ve El-Nusracı diye hedefe konulan) Av. Recep Akyürek belirli aralıklarla Suriye’deki kadim Halep Türkmenlerine mensup,Bayır Bucak’dakiTürkmenlere ellerinden geldiğince yardım etmekte, maddi ve manevi desteklerini yıllardan beri sürdürmektedir. 
Son aylarda Rusya’nın ani çıkışı veTürkiye’yi  İŞID’e yardım etmekle suçlaması  üzerine zor durumda kalan, MİT tırlarının üzerinde yürütülen spekülasyon yüzünden  iktidar partisi ve yan kuruluşlarını ciddi bir sıkıntı sarmış olacak ki, yurt sathında AKP’li belediyeler, burada ismini vermeyeceğim (ama sizin malumunuz olan) sivil toplum kuruluşları ile birlikte yardım kampanyaları düzenlediler. 
 
***
 
Yardım kampanyaları düzenlenmeden önce kaç kez Türkiye’ye gelerek yardım talebinde bulunan Bayır Bucak Türkmenlerinin temsilcileri, her gelişlerinde Ankara’dan elleri boş döndüler. PKK’nın uzantısı PYD ve Peşmerge güçlerine bile yardım eli uzatan İktidar, kadim Türk boyunun isteklerine hep sırtını döndü. Suriye iç savaşının üzerinden üç mübarek Ramazan ayı geçti. AKP’ye mensup belediyeler, bazı yardım kuruluşları güya “Allan rızası için” Ramazan çadırları kurdular, iftarlar düzenlediler, yardıma muhtaç ailelerin kapılarına basın mensuplarının flaş patlamaları ile gittiler. Allah Rasulü (s.a.v.)’nün buyurduğu “Sol elin verdiğini sağ el bilmeyecek” düsturunu bile siyasetleri uğruna çiğnediler ama, o mübarek günlerde bile oruçlu iken savaşan Türkmenlere yardım etmediler.
 
***
 
İktidar, bir kez olsun Türkmenlere yardım etmedi.  İktidar yanlısı sivil toplum kuruluşları, yardım dernekleri veya vakıfları bile, adeta Türkmenlerin feryatlarına kulaklarını tıkadılar. Ne zaman iktidarın yardımlar konusundaki foyası ortaya çıktı, Rusya Lideri Putin Antalya’da yapılan G20 zirvesinde resimleri ortaya attı; İşte o zaman telaş içine giren iktidar, Türkiye genelinde yandaşlarına haber saldı ve göstermelik yardım kampanyaları düzenlendi. Zaten kampanyaların düzenlenme bedeli, yapılacak olan yardımları da geçti.
 
***
 
Apar topar düzenlenen bu cılız yardımlarda, ne bölgeye giden var, ne de Türkmenlerin neye ihtiyaçları olduğunu tespit eden var. Sadece bir şeyler toplanıyor, ardından bölgeye gidilerek “işte biz Türkmenlere yardım ediyoruz” kabilinden çarşaf çarşaf dağıtım resimleri çekilerek basına servis ediliyor. Savaştaki insanların ihtiyaçlarını tespit etmeden düzenlenen bu yardımlar, edindiğim intibalara göre göstermelik olmaktan öteye geçemediği gibi; Türkmen kardeşlerimizin asıl istediklerinin yanında Denizde bir damla gibi kalmıştır.
 
***
 
Dün, Ülkücülerin aylardır yardım konusunda bağırmaktan gırtlaklarının kuruduğunu görmemezlikten gelenler, aylar sonra ağalarının istekleri ile Bayır Bucak Türkmenleri için düzenledikleri yardım kampanyalarında da sınıfta kalmışlardır. 
İşte sessiz sedasız yardımlarını yürüten, Türkmenleri hiçbir zaman yardımsız bırakmayan Ülkücü kuruluşların yaptıkları ortada durmaktadır. Ve yardımlar hala Türkmen kardeşlerimizin ihtiyaçları tespit edilerek sürdürülmektedir. AKP yandaşları, İktidardan nasiplenenler! Sizlerin yardımları nerede acaba? Kendi soydaşın açlıktan, savaştan kırılırken; durma! Sende Afrika’ya yardım et…