Günlerce hastanelerde tedavi gören, hala belinde kurşun yarası yüzünden ağrı çektiğini söyleyen Kalaycı, 19 yıldır kendisine gazilik unvanı verilmediğini, gazilik unvanı için gerekli kurumlara başvurduğunu ancak bir sonuç alamadığını söyledi.

Merkezefendi ilçesi Akkonak Mahallesinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan cam ustası Veli Kalaycı, 1998 yılında vatani görevini yapmak için askere gitti. Kayseri Komando Tugayı'nda gezici birlik olarak görevliyken, 23 Mayıs 1999'da, Hakkari'nin Şemdinli ilçesi kırsalında bölücü terör örgütüne yönelik yapılan operasyona katıldı. Terör örgütü PKK'nın, birliğin konuşlandığı kırsala yaptığı saldırıda 1 er şehit oldu, 26 asker ise yaraladı. Saldırıda sırasında sol kalçasından girip, belinden çıkan mermiyle ağır yaralanan Denizlili asker Veli Kalaycı ise hastanede günlerce tedavi gördü. Kalaycı, tedavisinin ardından taburcu edilerek evine gönderildi. 18 gününü evde geçiren Kalaycı, daha sonra tekrar askerlik yaptığı Kayseri Komando Tugayı'na giderek vatani görev süresini tamamladı.

UZUV KAYBI YAŞANMADIĞI İÇİN GAZİ SAYILMAMIŞ

Askerlik hizmeti bitirmesinin ardından Denizli'ye dönen Kalaycı, gazilik unvanı almayı beklerken, hiçkimsenin kendisini aramadığını söyledi. Gazilik unvanı için Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere Aile ve Sosyal Bakanlığı'na da başvurduğunu belirten Kalaycı, SGK'nın yönetmeliğinde vücudunda uzuv kaybı yaşanmadığı için gazi sayılmadığını öğrendi. Veli Kalaycı, vücuduna isabet eden merminin üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen hala ağrıdığını belirterek, "1999 yılında askerlik görevini yaparken, terör örgütünün saldırısı sonucu yaralandım. Günlerce tedavi gördüm. Tedavi görürken, Gazi olduğumuzu söylediler ancak askerlikten sonra kimse arayıp sormadı. Beni şimdi bile Afrin'e çağırsalar, gözümü bile kırpmadan giderim. Vatanım için kurşun yedim, ancak gazi sayılmadık. 19 yıl geçmesine rağmen hala ağrılarım geçmedi. Benim tek isteğim vatanı için kurşun yiyen bizlerinde gazi sayılmasıdır. Gerekli bütün kurumlara başvurdum ancak sonuç çıkmadı" dedi.